Slow fashion - jak świadomie kupować ubrania

Slow fashion - jak świadomie kupować ubrania

Zdarzyło Ci się kupić kilka ubrań pod wpływem chwili, wyprzedaży lub innej akcji promocyjnej? Nigdy ich nie założyłeś, przez co zajmowały tylko półki w Twojej szafie? Jeżeli chcesz uniknąć podobnych sytuacji, poznaj zasady slow fashion. Dzięki nim dopasujesz szafę do swoich potrzeb, zadbasz o środowisko i zaoszczędzisz pieniądze!

W wolnym tłumaczeniu „powolna moda” to określenie racjonalnego podejścia do zakupów. Garderoba stworzona według slow fashion powinna zawierać jak najwięcej uniwersalnych, również basicowych ubrań, które możesz ze sobą łączyć w różne stylizacje. Aby mówić, że żyjesz i kupujesz świadomie, musisz przestrzegać kilku zasad. Przedstawiamy je poniżej.

Najważniejsze zasady slow fashion

1. Zastanów się na swoim stylem życia i zdefiniuj potrzeby

Zanim zaczniesz na nowo organizować swoją garderobę, powinieneś pomyśleć, czego tak naprawdę potrzebujesz. Aby uniknąć zakupów podążających za trendami, które nie leżą w Twojej naturze, zastanów się, jaki styl lubisz najbardziej? Jakie ubrania i dodatki są dla Ciebie najlepsze, potrzebne? W czym chodzisz najczęściej do pracy, szkoły, czy w wolnym czasie?

2. Postaw na jakość

Jeśli już uporządkowałeś swoją szafę i przemyślałeś swój styl ubioru, doszedłeś do kolejnego etapu świadomego kupowania. Jeżeli naprawdę czegoś brakuje w Twojej garderobie, oczywiście to kup. Jednak zwróć uwagę na jakość danej rzeczy. Z pewnością dłużej Ci posłuży.

3. Powrót do rzemiosła

Krawiec lub szewc pomoże Ci naprawić Twoje ulubione ubrania czy buty. Jest to działanie zgodnie z myślą – naprawa starego, zamiast zakupu nowego. Jednak zasada ta ściśle łączy się z warunkiem powyżej - pamiętaj, że rzeczy tanie, słabej jakości nie zawsze będzie można naprawić.

4. Czytaj metki

Pierwsze, co robimy po zakupie nowej odzieży, to odcinanie metek, tych papierowych i tych materiałowych. Tymczasem, informacje zawarte na metce materiałowej to cenne wskazówki, jak dbać o ubranie i w jaki sposób je prać, by nie zniszczyło się zbyt szybko.

5. Zagospodaruj nienoszoną odzież

Jeżeli znudziły Ci się jakieś elementy garderoby lub zmieniłeś rozmiar, przez co nie pasują do Ciebie, nie wyrzucaj ich! Jest kilka sposobów na ponowne życie ubrań: możesz je sprzedać na popularnych stronach internetowych, dedykowanych tego typu akcjom, przerobić u krawcowej, oddać na cele charytatywne, a te najbardziej zniszczone - pociąć i wykorzystać jako ściereczki.

Wszystkkie komentarze

Zostaw komentarz